Budowanie zasięgu kampanii AdWords

January 28, 2009 – 2:24 pm

Jednym z podstawowych problemów przy tworzeniu kampanii AdWords jest zbudowanie odpowiedniego jej zasięgu. Jest to szczególnie ważny i trudny problem w sytuacji, gdy nasz klient oczekuje szybkiego wydania budżetu. Można oczywiście pójść na skróty i np. podać bardzo wysokie stawki za kliknięcie, ale dla każdego szanującego się marketera jest to szastanie pieniędzmi klienta. Co można więc zrobić aby rozbudować zasięg i zwiększyć liczbę wyświetleń reklamy AdWords?

Na pewno każdy słyszał o narzędziu Google AdWords Keyword Tool. Nie o nim będę jednak dzisiaj pisał. Google posiada inne, bardzo ciekawe narzędzie, obecnie mało znane. Jest nim Google Insights for Search. Jego działanie jest podobne jak Google Trends, z tym, że wyniki Google Insights for Search są dużo dokładniejsze oraz łatwiej poddają się analizie.

Google Insights for Search pozwala na:

  • porównywanie popularności fraz wpisywanych do wyszukiwarki (np. fraza “laptopy” i “notebooki”)
  • segmentację wyników według czasu (np. ostatnie 12 miesięcy, lata 2004-2009, ostatni tydzień)
  • segmentację według województw lub miast
  • określenie szybko rosnących zapytań (np. określona fraza zanotowała 300% wzrost liczby zapytań)
  • wybranie fraz powiązanych z frazą, którą badamy (np. do frazy “laptop” system podaje inne częste zapytania: “laptop hp”, “hp”, “toshiba laptop”)
  • po zalogowaniu się do swojego konta Google system podaje także dane liczbowe w formie porównawczej (procentowo) w stosunku do wybranej kategorii lub do maksimum aktywności danego hasła (np. możemy dowiedzieć się, że w sierpniu aktywność wyszukiwania danego hasła osiągnęła maksimum)

Do czego mogą przydać się dane generowane przez Google Insights for Search? Najprościej rozpatrzeć to na przykładzie. Załóżmy, że budujemy kampanię reklamującą notebooki. Oczywiście przychodzą nam do głowy różne frazy – “notebook”, “notebooki”, “komputery” itd. Jak jednak rozbudować taką listę? Po pierwsze, możemy skorzystać z wyników powiązanych jakie podaje Google Insights for Search – dowiemy się, jakie inne słowa kluczowe mogą odpowiadać zbudowanej przez nas liście. Przy okazji, dowiemy się, czy np. lepsze jest użycie słowa “laptop” czy “notebook”. Taka wiedza przyda się nie tylko do stworzenia listy słów, ale także pozwoli określić czy w tekście reklamy lepiej użyć tego, czy innego słowa. Bardzo ważną informacją jest segmentacja geograficzna, umożliwi nam ona zdecydować, czy sensowne jest dodanie fraz typu “notebooki warszawa” czy “notebooki mazowieckie”. Ta wiedza ułatwia lepsze targetowanie reklam, a przy kampaniach lokalnych – precyzyjniejsze określenie zarówno słów jak i poprawienie skuteczności ad-tekstów.

Czy Google Insights for Search może się przydać bardziej niż Keyword Tool? Ja raczej widzę jego rolę jako mechanizmu dopełniającego, ponieważ frazy powiązane można łatwo uzyskać zarówno w samym interfejsie Google AdWords jak i za pomocą Keyword Tool’a. Google Insights for Search pozwala na wygodną segmentację geograficzną oraz określenie trendów. Szczególnie ciekawe informacje, których nie posiada Keyword Tool to Rising searches, które poda nam informacje o dynamicznie rosnących zapytaniach.

Obecnie wadą (nie dla wszystkich, oczywiście) jest dostępność Google Insights for Search wyłącznie w języku angielskim.

Tags: , ,

Skomentuj ten wpis.